Auckland coaches selected for Coach Evolve 2018
More than 60 Auckland coaches have been confirmed for the prestigious Coach Evolve programme in 2018.
Coach Evolve is an Auckland-wide, values-based coach development programme for active development coaches working in
clubs, schools and the community from a range of sports. Running for a year, the programme is collaboratively designed
and delivered between Aktive - Auckland Sport & Recreation and regional delivery partners - Harbour Sport, CLM Community Sport, Sport Waitakere and Sport Auckland. It
aims to give coaches the latest knowledge, skills and confidence to be able to deliver life-changing experiences every
time they coach.
Aktive Coaching and Talent Development Manager, Luke Morriss, says the development coaching community supports and
influences thousands of people every week.
"Coaches provide more than just the technical and tactical sporting knowledge - they also shape values, beliefs and
behaviours that are used in everyday life such as leadership, teamwork and commitment," says Morriss.
"We know that coaching an athlete changes a life, but coaching a coach changes a community. This is particularly
important to how we are co-creating a world-class sport system in Auckland, community by community."
Congratulations to the 62 selected coaches:
- Will Guy (Climbing)
- Randal Bartholomew (Hockey)
- Brett Craies (Rugby)
- Rob Mackenzie (Rowing)
- Joshua Ridgley (Trampoline)
- Alice Black (Football)
- Michael Coultard (AFL)
- Jeremy Adams (Rugby, Touch, Basketball)
- Heather Goodall (Netball)
- Parusi Lemalu (Rugby League, Football)
- James Keugler (Athletics)
- Jodie Allely (Trampoline)
- Leanne Raffles (Artistic Roller Skating)
- Lisa Garrud (Roller Skating)
- Darrin Worsfold (Climbing)
- Stu Thompson (Golf)
- Anna Ankersmit (Yachting)
- Aik Ho (Basketball)
- Daniel Wood (Hockey)
- Joel Montarde (Basketball)
- Tony Fifita (Rugby League, Rugby, Touch, Tag)
- Kim-anaka Baillie (Touch, Tag, Rugby)
- Cheryl Grbic (Waka Ama)
- Ashleigh Taylor (Football)
- Shannon Swainston (Swimming)
- Khushali Patel (Netball)
- Pili Apulu (Netball)
- Breanna Gibson (Softball)
- Gareth Teahan (Basketball)
- Jess Ramage (Indoor Cricket)
- Jonny Parkinson (Rugby)
- Kerry Reyburn (Para Cycling)
- Gerard Campbell (Netball)
- Paula Maiu’u (Netball)
- Tracy King (Softball, Karate)
- Sam O’Loughlin (Touch, Kickboxing)
- Georgina Gatenby (Netball)
- Will Maling (Rowing)
- Taku Ru (Softball)
- Taku Ru Junior (Softball)
- Jeremie Bouvet (Football)
- Liam Herbert (Yachting)
- Tania Parangi (Softball)
- Grant Rumble (Hockey)
- Gabrielle Peach (Rowing, Strength and Conditioning)
- Tania Hunter (Basketball)
- Paresh Patel (Hockey)
- Chris Whaanga (Netball, Softball, Waka Ama, Ki o Rahi, Hockey)
- Aylia Hamilton (Gymnastics, Basketball, Football, Trampoline, Multisports)
- Annette Bigby (Gymnastics)
- George Petelo (Rugby, Rugby League)
- Zac Franich (Surf Lifesaving, Canoe)
- Shoruban Pasupati (Cricket)
- Stevee Evans (Netball)
- Brie Trevarthen (Gymnastics)
- Elizabeth Asi (Netball)
- Andriu Sucu (AFL)
- Zane Bray (Rock Climbing)
- Peter Wiles (Touch Rugby)
- Chantelle Farrell (Gymnastics)
- Joanne Waller (Beach Volleyball, Indoor Volleyball)
- Fifita Hala (Rugby League)
- Jason Veldman (Rugby)
ENDS