INDEPENDENT NEWS

2014 ICF Oceania Canoe Sprint Championship

Published: Fri 28 Feb 2014 01:30 PM
29 January 2014
2014 ICF Oceania Canoe Sprint Championship
Penrith, Sydney, Australia: 28 February - 2 March 2014
The New Zealand junior squad commences racing today in Sydney at the ICF Oceania Canoe Sprint Champs to contest the U18 division, along with independent Tim Waller from Bay of Plenty and Open Para paddler Scott Martlew with Coach Leigh Barker. The junior team, coached by Liz Thompson, comprises eight young paddlers selected from seven clubs around New Zealand.
• Britney Ford, Poverty Bay
• Briar McLeely, North Shore
• Bronwyn Larsen, Waitara
• Elise Legarth, Hawkes Bay
• Kurtis Imrie, Mana
• Toby Brooke, Wanganui
• Taris Harker, Bay of Plenty
• Quaid Thompson, Poverty Bay
These athletes are hot off some strong results at the recent NZ Canoe Sprint Championships held in Rotorua and are well prepared for the Australian competition they will face.
Kurtis Imrie had an exceptional NZ champs winning titles in both the U18 MK1 1000m and 200m so he is one to look out for as is Briar McLeely who mirrored these results in the women’s events.
Young Quaid Thompson, like his father Olympian Alan Thompson, is showing strength in the team boats and we’re looking forward to seeing him in the K4 with a strong crew in team-mates Toby Brooke, Taris Harker and Kurtis Imrie.
Para paddler Scott Martlew who has his sights set on the Rio Paralympics, will also front up against the best the Aussies have to offer in the Open Mens para events. The last time he competed at this event he blitzed the field winning all of his events by a good margin so we’re hoping to see good things again.
Full regatta information: http://regattas.canoe.org.au/?regatta=1098
Link to live results: http://regattas.canoe.org.au/?live=1098
NZ Race Schedule
Friday 28 February 2014
Time Event H/S/FCompetitors Lane Progression 8.14am
8.21am
8.21am
8.28am
U18 MK1 1000
H1
H2
H2
H3Quaid Thompson
Kurtis Imrie
Toby Brooke
Tim Waller2
9
3
91 to A, 2-7 to semi
Semis 10.06am & 10.13am
BF 12.10pm AF 12.17pm9.03amPara K1 1000FScott Martlew8Final9.31am
9.41am
U18 WK1 500
H1
H3
Briar McLeeley
Britney Ford
9
7
1 to A, 2-7 to semi
Semis 11.25 and 11.30am
BF 1.59pm, AF 2.06pm1.30pm
1.37pmU18 MK2 1000
H1
H2Taris Harker & Kurtis Imrie
Quaid Thompson & Toby Brooke 3
31-3 to F, 4-7 +NBT to semi
Semi 3.31pm, Final 4.47pm
Saturday 1 March 2014
Time EventH/S/FCompetitorsLane Progression/Result8.19am
U18 MK1 500
H2
Tim Waller
1
1-3 to Final, 4-7 + NBT to semi
Semi 9.25am, Final 10.30am8.54amPara MK1 500FScott Martlew9Final11.25am
11.25am
11.30am
11.30amU18 MK1 200
H2
H2
H3
H3Taris Harker
Tim Waller
Quaid Thompson
Kurtis Imrie2
9
2
81 to AF, 2-7 to semi
Semi 12.55 and 1.00pm
11.45am
U18 WK2 500
F
Britney Ford & Briar McLeeley
Bronwyn Larsen & Elise Legarth1
9Final
1.05pm
1.10pm
U18 WK1 200
H1
H2
Britney Ford
Bronwyn Larsen
3
9
1-AF, 2-7 to semi
Semi 2.37 and 2.42pm
BF 8.45am Sun, AF 8.50am Sun3.30pmU18 WK4 500FB Larsen/E Legarth/B Ford/B McLeeley7Final3.35pm
3.40pm U18 MK2 200
H1
H2Taris Harker & Kurtis Imrie
Toby Brooke & Quaid Thompson1
71-3 to Final, 4-7 + NBT to semi
Semi 9.10am Sun 1-3 to Final
Sunday 2 March 2014
Time EventH/S/FCompetitorsLaneProgression/Result8.15amU18 MK4 1000FQ Thompson/T Brooke/T Harker/K Imrie7Final 9.55am
U18 WK2 200
F
Bronwyn Larsen & Elsie Legarth
Britney Ford & Briar McLeeley2
3Final
10.05amPara MK1 200FScott Martlew9Final
ENDS

Next in Lifestyle

'The French Dispatch' - Wes Anderson's 'New Yorker' Tribute
By: Howard Davis
Jill Trevelyan's 'Rita Angus, An Artist's Life'
By: Howard Davis
View as: DESKTOP | MOBILE © Scoop Media