INDEPENDENT NEWS

Qantas Media Awards 2008 Results

Published: Sat 10 May 2008 04:26 PM
Qantas Media Awards 2008 Results
The 35th year of the Qantas Media Awards. They started as an awards recognising excellence in news photography and have developed to include recognition of what is the best in virtually all journalistic disciplines in New Zealand journalism.
Qantas Media Awards 2008 Results
Qantas Fellow to Wolfson College, Cambridge
Phil Kitchin
Print Industry Award for Outstanding Achievement
Tim Pankhurst and Phil Kitchin
Reporter
Senior
Overall Winner: Phil Kitchin, The Dominion Post
Finalist: David Fisher, Herald on Sunday
Junior
Overall Winner: Ian Steward, The Press
Finalists: Britton Broun, The Dominion Post
Jonathan Marshall, Herald on Sunday/Sunday News
Sub-Categories
Arts
Winner: Martin van Beynen, The Press – Upham film
Business, Finance & Consumer Affairs – Business NZ award
Winner: Rob Stock, Sunday Star-Times – Provincial Finance
Crime & Justice
Winner: Phil Kitchin, The Dominion Post – Fraudster confesses
Environment & Conservation – Shell New Zealand award
Winner: David Fisher, Herald on Sunday – Toxic scare for children
Food & Nutrition
Winner: Yvonne Martin, The Press – Antibiotic resistant bugs in chicken
General (includes coverage of a breaking story & human relations)
Winner: Phil Kitchin, The Dominion Post – The terror files
Government, Diplomacy & Foreign Affairs
Winner: David Fisher, Herald on Sunday – Annette King and the Hawke’s Bay Health Board
Health & Medicine
Winner: Stephen Cook, Herald on Sunday – IVF baby
Information & Communications Technology
Winner: Phil Taylor, The New Zealand Herald – Bot-boy caught in his own net
Maori Issues – Te Puni Kokiri award
Winner: Juliet Rowan, Weekend Herald – Families divided over burial
Pacific Islands Issues – Pacific Co-operation Foundation award
Winner: Duncan Wilson, New Zealand Listener – Fiji’s political upheaval
Science & Technology – Device Technologies New Zealand award
Winner: Paul Gorman, The Press – AI and A2 milk
Social Issues (includes education)
Winner: Keri Welham, The Dominion Post – Suicide and Zoe Leniston
Sport & Racing
Winner: Steve Kilgallon, Sunday Star-Times – Kemble Kiwis’ coach
Newspaper Feature Writer
Senior
Overall Winner: Carroll du Chateau, The New Zealand Herald
Finalists: David Fisher, Herald on Sunday
Kim Knight, Sunday Star-Times
Catherine Masters, The New Zealand Herald
Junior
Overall Winner: Jenny Macintyre, Sunday Star-Times
Finalist: Kiran Chug, The Nelson Mail
Sub-Categories
Arts
Winner: Linda Herrick, The New Zealand Herald - Status quo, thou art out
Business, Finance & Consumer Affairs – Business NZ award
Winner: Helen Malmgren, NBR – Most people won’t get their money back
Crime & Justice
Winner: Anthony Hubbard, Sunday Star-Times – The rare book thief, a true story
Environment & Conservation – Shell New Zealand award
Winner: Chris Barton, Weekend Herald – Smoke in our eyes
Food & Nutrition
Winner: Tim Cronshaw, The Press – Berries bundle of good health
General
Winner: Stephen Cook, Herald on Sunday – Chance encounter
Government, Diplomacy & Foreign Affairs
Winner: Carroll du Chateau, The New Zealand Herald – Blood on the lab floor
Health & Medicine
Winner: Carroll du Chateau, The New Zealand Herald - Too old and too rich for proper care
Human Relations
Winner: Jenny Macintyre, Sunday Star-Times – Splintered kids
Information & Communications Technology
Winner: Peter Griffin, The New Zealand Herald – Broadband - less than light speed
Maori Issues – Te Puni Kokiri award
Winner: Catherine Masters, The New Zealand Herald – All things bright and beautiful
Pacific Islands Issues – Pacific Co-operation Foundation award
No award made
Science & Technology – Device Technologies New Zealand award
Winner: Jon Morgan, The Dominion Post – Grass roots of a problem
Social Issues (includes education)
Winner: Simon Collins, The New Zealand Herald – We’re being destroyed by debt
Sport & Racing
Winner: Steve Kilgallon, Sunday Star-Times – Boxing on the ropes
Tourism & Travel
Winner: Michele Hewitson, The New Zealand Herald – The place that can’t forget
Transport
Winner: Jared Morgan, The Southland Times – Truck stop
Magazine Feature Writer
Senior
Overall Winner: Jodi Yeats, NZ Doctor
Finalists: Rebecca Macfie, New Zealand Listener
Bill Ralston, New Zealand Listener
Junior
Overall Winner: Stacey Anyan, North & South
Finalists: Sarah Lang, North & South
Karl Puschmann, Rip It Up
Sub-Categories
Arts
No award made
Business, Finance & Consumer Affairs - Business NZ award
Winner: Frances Walsh, Metro – In vino veritas
Crime & Justice
Winner: Mike White, North & South – Sounds of disquiet
Environment & Conservation – Shell New Zealand award
Winner: Simon Wilson, Metro – Climate change
Food & Nutrition
Winner: Rebecca Macfie, New Zealand Listener – Feeding frenzy
General
No award made
Government, Diplomacy & Foreign Affairs
No award made
Health & Medicine
Winner: Jim Robinson, Freelance, published in North & South – A painful truth
Human Relations
Winner: Rebecca Macfie, New Zealand Listener – The war for talent
Information & Communications Technology
No award made
Maori Issues – Te Puni Kokiri award
Winner: Qiane Corfield, Mana – Tiki undubbed
Pacific Islands Issues – Pacific Co-operation Foundation award
No award made
Science & Technology – Device Technologies New Zealand award
Winner: Sarah Lang, North & South – Crime seen
Social Issues
Winner: Frances Walsh, Metro – The disappearing of Peggy Deamer
Sport & Racing
No award made
Tourism & Travel
No award made
Transport
No award made
Columnist
Overall Winner: Paul Holmes, Herald on Sunday
Finalists: Dave Hansford, New Zealand Listener
Tim Hunter, Sunday Star-Times
Sub-Categories
Arts
Winner: Hamish Coney, Idealog
Business, Finance & Consumer Affairs – Business NZ award
Winner: Tim Hunter, Sunday Star-Times
Food & Nutrition
Winner: Kim Knight, Sunday Star-Times – The perfection of pikelets
General
Winner: Paul Holmes, Herald on Sunday – The $2billion question …what now for Theresa Gatting?
Humour
Winner: Eva Bradley, published in Hawke’s Bay Today, Northern Advocate and Wanganui Chronicle – All four columns
Information & Communications Technology
Winner: Jillian Allison-Aitken, The Southland Times – And the crowd goes mild
Maori Issues – Te Puni Kokiri award
Winner: Dr. Rawiri Taonui, Sunday Star-Times – Not a race issue
Pacific Islands Issues – Pacific Co-operation Foundation award
Winner: Paea Wolfgramm, Spasifik – Happy to serve
Politics
Winner: Colin Espiner, The Press – Ructions in the ranks of power
Social Issues
Winner: Dave Hansford, New Zealand Listener – Taxpayer, have a cow
Sport & Racing
Winner: Mike White, North & South – Getting the goat
Tourism & Travel
Winner: Peter de Graaf, The Northern Advocate – Nary a soul to be seen near map’s end
Transport
Winner: Dave Moore, The Press – Paris Hilton driving while disqualified
Reviewer
Winner: Scott Bartley, PC World
Finalists: Peter Calder, Freelance
Ian Steward, The Press
Diana Wichtel, New Zealand Listener
Editorial Writer
Winner: Michael Fallow, The Southland Times
Finalists: Joanne Black, New Zealand Listener
The New Zealand Herald
John Roughan, The New Zealand Herald
Nick Stride, The Independent Financial Review
Cartoonist
Winner: Mark Winter (Chicane), The Southland Times
Finalists: Peter Bromhead, The Marlborough Express
Malcolm Walker, Sunday News
Editorial Graphic Artist
Winner: Mark Cornell, The Press
Finalists: Derene Clark, The Press
Pamela Templeton, The Independent Financial Review
Photography
Canon New Zealand awards
Senior
(Portfolio of Six Pictures)
Winner: Brett Phibbs, The New Zealand Herald
Finalists: Kent Blechynden, The Dominion Post
Martin de Ruyter, The Nelson Mail
…7
Best Single Picture
Winner: Stephen Parker, The Daily Post – Kids pinching clothes
Best Breaking News Picture
Winner: Wayne Drought, NZPA – Girls run over
Finalist: Derek Flynn, The Marlborough Express – Plane crash
Best Feature Picture
Winner: Andrew Gorrie, The Dominion Post – Old man with light
Finalist: Kent Blechynden, The Dominion Post – Old man with beer
Best Sport Picture
Winner: Iain McGregor, The Waikato Times – Netball silhouette
Finalists: Simon Baker, Reuters – Cricket
Phil Reid, The Dominion Post – Fingers
Junior
(Portfolio of Six Pictures)
Winner: Nikki Williams, Wanganui Chronicle
Finalists: Ben Campbell, Manukau Courier
Best Single Picture by a Junior
Winner: Matthew Haggart, Otago Daily Times – Snow rescue
Best Breaking News Picture by a Junior
Winner: Matthew Haggart, Otago Daily Times – Snow rescue
Best Feature Picture by a Junior
Winner: Nikki Williams, Wanganui Chronicle - Pelican
Best Sport Picture by a Junior
Winner: Rebecca Grunwell, The Gisborne Herald – Hockey
Arts Portfolio
Winner: Iain McGregor, The Waikato Times
Finalist: Kent Blechynden, The Dominion Post
Environment Portfolio
Shell New Zealand award
Winner: Tania Webb, The Northern Advocate
Finalists: Kirk Hargreaves, The Press
Stephen Parker, The Daily Post
Portrait or Object Portfolio
Winner: Janna Dixon, Herald on Sunday
Finalists: Andrew Cornaga, Photosport
Martin de Ruyter, The Nelson Mail
Sport Portfolio
Winner: Mike Scott, Taranaki Daily News
Finalists: Ross Land, Getty Images
Adrian Malloch, freelance
Best Newspaper Heading
Winner: Paul Green, The Dominion Post
Finalists: Margaret Agnew, The Press
Christina Mitchell, The Dominion Post
Best Newspaper Specialist Page or Section
Winner: Otago Daily Times – World Focus
Finalist: Weekend Herald – Canvas
Sub-Categories
Arts
Winner: The Press – Arts
Business – Business NZ award
Winner: The New Zealand Herald – Business Herald
Fashion
Winner: Weekend Herald - Canvas
Food & Nutrition
Winner: The Waikato Times – Tempo Food
Health
Winner: The Dominion Post - Health
Information & Communications Technology
Winner: The Press – The Box
…9
Newspaper Magazine
Winner: Weekend Herald - Canvas
Sport & Racing
Winner: Sunday News - Sport
Tourism & Travel
Winner: The New Zealand Herald - Travel
Transport
Winner: The Dominion Post - Motoring
Other
Winner: Otago Daily Times – World Focus
Best Newspaper Categories
NORSKE SKOG awards
Newspaper of the Year
Winner: Herald on Sunday
Finalists: The New Zealand Herald
Manawatu Standard
The Aucklander (West)
Daily Newspaper over 25,000 circulation
Winner: The New Zealand Herald
Finalist: The Dominon Post
The Press
Daily Newspaper up to 25,000 circulation
Winner: Manawatu Standard
Finalists: Bay of Plenty Times
The Marlborough Express
Weekly Newspaper
Winner: Herald on Sunday
Finalists: Sunday Star-Times
Weekend Herald
Suburban or Community Newspaper
Winner: The Aucklander (West)
Finalists: Saturday Express
Selwyn Times
Newspaper Front Page
Winner: The New Zealand Herald
Finalists: The Aucklander
The Dominion Post
Editorial Project with Significant Impact upon the Community
Winner: The Northern Advocate – Clean up our city
Finalists: The Southland Times – Hospice House campaign
The Star, Christchurch - Peter Joseph Holdem no parole
The Waikato Times – Hospice Waikato
Trade / Professional Magazine
Winner: Consumer
Finalists: Idealog
The New Zealand Farmers Weekly
Professional Skipper
News-stand Magazine
Winner: New Zealand Listener
Finalists: NZ Life & Leisure
Spasifik
Magazine Cover
Winner: Dish
Finalists: Pulp
Uno Waikato
Student Journalist Award - Print
The Don Milne Award
Winner: John Hartevelt, Canterbury University, now with The Press
Finalists: Matt Calman, Massey University, now with The Dominon Post
Michelle Duff, Massey University, now with the Manawatu Standard
Susana Talagi, Wintec, now with the Western Leader
Student Journalist Award - Broadcasting
The David Edmunds Award
Winner: Andrew Morrison, NZ Broadcasting School, now with TVNZ
Finalist: Tim Graham, Canterbury University, now with Radio New Zealand
WEB AWARDS
News Website
Winner: www.nzherald.co.nz
Best Single Report on a News Website
Winner: www.nbr.co.nz/usana (FBI investigates NZ company)
Feature Website
Winner: www.idealog.co.nz
Finalists: www.drive:press.co.nz
www.pcworld.co.nz
Blog
Winner: www.readwriteweb.com
Finalists: www.kiwiblog.co.nz
www.norightturn.blogspot.com
Sport Website
Winner: www.stuff.co.nz
Subscriber or Special Interest Website
Winner: www.spasifikmag.com
Public Information Website
Winner: www.gns.cri.nz – GNS Science
Alternative / Light Entertainment Website
Winner: www.nzgirl.co.nz
Finalist: www.spareroom.co.nz
Website Design
Winner: www.nzfestival.nzpost.co.nz
LIST OF JUDGES
Mark Baker
Richard Becht
John Bishop
Paul Brislen
Russell Brown
Terry Brown
Bob Cotton
Gavin Ellis
Mike Field
Philip Fierlinger
Mike Fletcher
Garth George
Grant Hannis
Martin Hirst
David Kemeys
Cynthia Leonard
Clive Lind
Malcolm McPhee
Don Milne
Stu Oldham
Tony Potter
Paul Reynolds
Peter Scherer
Cathy Strong
John Tidey
Jim Tully
Andy Williamson
ENDS

Next in Business, Science, and Tech

NAIT Levy Increases Must Achieve Accurate, User-friendly System
By: Federated Farmers
More Job Opportunities, But Growth In Workers’ Earnings Remains Subdued
By: Westpac
Card Spending Continues To Increase As COVID-19 Restrictions Ease
By: Statistics New Zealand
Job Market Ends 2021 On A High With Record Number Of Vacancies
By: Trade Me Jobs
September South Island Windstorm Cost $36.5 M Raises 2021 Extreme Weather Claims Total To $321.6 M
By: Insurance Council of New Zealand
Building Consents Hit New Highs In November
By: Statistics New Zealand
View as: DESKTOP | MOBILE © Scoop Media