INDEPENDENT NEWS

Quality, breadth and depth of TVNZ recognised

Published: Mon 14 Nov 2005 11:03 AM
Saturday November 12 2005
Quality, breadth and depth of TVNZ recognised
The quality, breadth and depth of TVNZ's New Zealand programming has been recognised at the Qantas Television Awards.
TVNZ won more than half of the television awards. In News and Current Affairs, awards included Best News Reporter, Best News Team Report, Best News or Current Affairs Presenter, Best Sports News Team Report, and TV Journalist of the Year.
In general programming, TVNZ programmes won awards for including Best Children's Programme, Best non-drama Director, Best NZ Documentary, Best Entertainment / Reality Programme, Best Popular / Factual Unscripted Programme and Best NZ Sport s or Event Coverage.
Head of Content, Stephen Smith, said that TVNZ's awards reflect the fact that the company screens more New Zealand programming than any other network.
"The Qantas Television Awards recognise excellence in home grown television, and TVNZ is proud to bring the widest range and depth of programming to New Zealanders," said Stephen Smith."
"As the nation's public television broadcaster, TVNZ aspires to reflect New Zealand to the nation. We have significantly increased our commitment and output in this respect in recent years and the awards have recognised that we are stepping up to this goal."
"I'd like to congratulate all our winners and finalists, from within the company and from the independent production sector. It is their efforts and contribution towards our goal of making the best New Zealand television that is being recognised tonight."
***************
Full List Of TVNZ Winners And Finalists
News and Current Affairs
Best Sports News Report Team Award Winner: One News – 'Flavell' - Stephen Stuart – Reporter, Ed Wi – Camera, Shane Murray - Editor - TVNZ
Best News/Current Affairs Camera (Junior) Winner: Richard Postles - Close Up – 'Twins' - TVNZ Finalist: Stefan Lowe - One News – 'Net Justice' – TVNZ
Best Current Affairs Camera (Senior) Finalist: Phillip Melville - Sunday – ' The Flu Hinter' - TVNZ
Best News/Current Affairs Presenter Winner: Mark Sainsbury - Close Up - TVNZ
Best Current Affairs Reporter Finalist: Cameron Bennett - Sunday - TVNZ Finalist: Janet McIntyre - Sunday - TVNZ
Best Current Affairs Series Finalist: Stake Out – John Keir, Executive Producer -Screentime Ltd
Best News/Current Affairs Presenter Winner: Mark Sainsbury - Close Up - TVNZ
Best Current Affairs Report Team Award Finalist: Sunday – 'Where's Mine' - Damian Christie - Producer, Garth Bray - Reporter – TVNZ Finalist: Sunday – 'London Bombings' - Damien Comerford - Producer, Janet McIntyre - Reporter, Peter Day - Camera, Dan Best – Editor - TVNZ
Best News Report Team Award Winner: One News – 'Foot and Mouth Scare, Waiheke Island' - Mark Sainsbury - Reporter, Owen Poland - Reporter, Melissa Stokes - Reporter -TVNZ
Best News Reporter Winner: Lorelei Mason - One News - TVNZ Finalist: Sonya Wilson - One News - TVNZ
Best News/Current Affairs Editing Winner: Paul Sparkes - Close Up – 'Cave Creek' – TVNZ
Best News Finalist: One News – Paul Yurisich – Producer - TVNZ
TV Journalist of the Year Winner: Janet McIntyre – Sunday - TVNZ
General Television Category Winners
Best Camera (Factual) Winner: Peter Young - Country Calendar - TVNZ Finalist: Off The Rails – A Love Story - Jacob Bryant, Camera Operator – Jam TV Ltd Finalist: Life on the Street - Mike Kelland, Camera Operator – Production Line
Best Camera (Non-Factual) Winner: Rewa Harre - Mataku – 'Te Whakaahua – the Photo' - 4 Winds Films Ltd
Best Camera (Non-Factual) Winner: Mataku – 'Te Whakaahua – the Photo' - Rewa Harre, DOP - 4 Winds Films Ltd Finalist: The Insiders Guide to Happiness - David Paul, DOP – The Gibson Group Ltd Finalist: The 2005 Oddfellows Comedy Gala – Sara Kinniburgh Producer – Satellite Media
Best Editing (Factual) Finalist: Off The Rails – A Love Story - Matt Wilmot, Editor – Jam TV Ltd Finalist: Between the Lines – Denis Glover - Daniel Nikolaison, Editor – Raconteur Film and Television
Best Editing (Non-Factual) Finalist: The Insiders Guide to Happiness – 'Episode 6' - Lala Rolls, Editor – The Gibson Group Ltd Finalist: Seven Periods with Mr Gormsby – 'Period 5: The Retarded Boy' - Owen Ferrier-Kerr, Editor – Direct Hit Productions Limited
Best NZ Comedy Programme Finalist: The 2005 Odfellows Comedy Gala– Sara Kiniburgh, Producer - Satellite Media Finalist: Matthew and Mark's Rocky Road to the Land of the Rising Sun – James McDonald, Producer -Touchdown Television
Best Script for a Non-Factual Programme/Series Finalist: The Insiders Guide to Happiness – 'Episode 6' - David Brechin-Smith, Writer - The Gibson Group Ltd Finalist: Mataku – 'Te Whakaahua – The Photo' – Lynette Williams-Crawford -Writer, Carey Carter – Editorial Writer/Producer - 4 Winds Films Ltd
Best Actor in a TV Drama Finalist: The Insiders Guide to Happiness - Ben Barrington – 'William' – The Gibson Group Ltd Finalist: The Insiders Guide to Happiness - Will Hall – 'James' - The Gibson Group Ltd
Best Actress in a TV Drama Finalist: The Insiders Guide to Happiness - Sophia Hawthorne – 'Julie' – The Gibson Group Ltd Finalist: The Insiders Guide to Happiness - Sally Stockwell – 'Lindy' -The Gibson Group Ltd
Best NZ Drama Finalist: The Insiders Guide to Happiness – Dave Gibson, Producer -The Gibson Group Ltd Finalist: Mataku -Carey Carter – Producer - 4 Winds Films Ltd
Best Director (Drama) Finalist: The Insiders Guide to Happiness - 'Episode 6' - Mark Beesley, Director - The Gibson Group Ltd Finalist: Mataku – 'Te Whakaahua – The Photo' - Peter Burger - 4 Winds Films Ltd
Best Director (Non-Drama) Winner: Melanie Rakena - Off the Rails – A Love Story - Jam TV Ltd Finalist: A Question of Justice – Bryan Bruce, Director - Red Sky Film & Television Ltd
Best Maori Programme Finalist: Mama Tere – Erina Tamepo – Producer, Paula Jones - Director -Showdown Productions Finalist: Eye to Eye with Willie Jackson – Jock Anderson – Producer - Front of the Box Productions
Best NZ Childrens/Youth Programme Winner: Holly's Heroes – Dave Gibson – Producer - The Gibson Group Ltd Finalist: The Goober Brothers – Neil Stichbury – Producer - Republic TV
Best NZ Documentary Winner: Colin McCahon – I Am – Robin Scholes, Producer- Screentime Ltd Finalist: One News Insight – Enemy of the Sate – Michael Valentine Producer Finalist: NewZild – The Story of New Zealand English – John Milligan Producer / Director – Bright Spark Television Finalist: Reluctant Revolutionary – Tom Scott Producer / Director – Direct Hit Productions
Best NZ Entertainment/Reality Programme Winner: Dancing with the Stars -Debra Kelleher-Smith – Producer - TVNZ Finalist: Living the Dream – Julie Christie – Executive Producer -Touchdown Television
Best NZ Information/Lifestyle Programme Winner: Off The Rails – A Love Story – Melanie Rakena – Producer, Marcus Lush – Producer - Jam TV Ltd Finalist: Taste Takes Off - Chris Wright – Producer -TVNZ Finalist: My House My Castle- Maria Handas – Executive Producer -Touchdown Television
Best NZ Popular/Factual Unscripted Programme Winner: Intrepid Journeys – Melanie Rakena – Producer, Jane Andrews – Producer -Jam TV Ltd Finalist: Serious Crash Unit, Series II – Jenny Williams – Producer - Greenstone Pictures Finalist: The Zoo, Series 6 – Andrea Lamb – Producer - Greenstone Pictures
Best NZ Sports or Event Coverage Winner: Shell Helix Motorsport - David Turner – Executive Producer, Stephen Coates – Producer -TVNZ
ENDS

Next in Business, Science, and Tech

NZ space sector set to star in Moon mission
By: Ministry of Business Innovation and Employment
The Sky Is The Limit - Air New Zealand To Relaunch 14 International Routes In 16 Days
By: Air New Zealand
Update On Hidden Economy Real Estate Campaign
By: Inland Revenue Department
Entrust Dividend Will Be Welcomed After Another Tough Year
By: Entrust
NZ Economy: Prevailing Headwinds
By: BusinessNZ
Shared Cheese Heritage Should Be Shared Not Stripped
By: NZ Specialist Cheesemakers Assn
View as: DESKTOP | MOBILE © Scoop Media