INDEPENDENT NEWS

Shareholders’ Council Election Results

Published: Tue 7 Aug 2001 09:33 AM
Global Dairy Company Chairman John Roadley says he’s looking forward to building a positive working relationship with the Chairman of the inaugural Global Dairy Company Shareholders Council.
“I am pleased to announce the results of the election for the council and look forward to it electing a chairman for me to work with,” Mr Roadley said. “Our company is proud to be a co-op and an effective council will help protect that principle for all time. The council chairman and I will need to establish a sound relationship based on respect for each others’ roles to secure the future all of us in the industry are seeking.”
Eleven of the 46 seats on the council were filled through the nomination process, with seven of the 25 wards receiving the same number of nominations as seats available.
There were contested elections in the other 18 wards for the 35 remaining seats to be filled and Mr Roadley welcomed the keen competition in those wards.
These seats have now been filled, except for one Hauraki seat where a runoff election will need to be held between two candidates who were dead-heats for the second seat in that ward. Turnout in the 18 contested wards averaged 51 percent.
The council will meet for the first time in the next fortnight and will need to work quickly to appoint a Valuer of the company’s cooperative shares and a Milk Commissioner to help resolve shareholders’ complaints arising out of the supply of milk to the company.
The council’s key role is to monitor the company’s performance and advocate for shareholders’ interests. The council will receive and review the board’s statement of intentions, and then report to shareholders on the company’s performance against those intentions.
The elections were scrutinised by KPMG.
END
Attached: List of councillors in each ward
Inaugural Global Dairy Company Shareholders’ Council
The following is the membership of the Shareholders’ Council as at Tuesday 7 August 2001:
Ward District Seats Councillor(s)
1. Northern Northland 1 Kevin Baxter
2. Central Northland 2 Murray Douglas
Graeme Edwards
3. Southern Northland 2 Carl Gordon
Allan McCracken
4. South Auckland 2 Neil Bateup
Lachie Cameron
5. Hamilton 2 Neil McLean
Don Seath
6. Te Awamutu 2 Allan Mockford
Ray Shaw
7. Otorohanga 2 Gordon McIvor
John Wilson
8. Rotorua 2 Allan Crafar
Tony O’Boyle
9. Bay of Plenty 2 Catherine Bull
Brian Power
10. South Waikato 2 Christina Baldwin
George Moss
11. Matamata 2 David Gasquoine
Tony Sclater
12. Te Aroha 2 Stephen Silcock
Michael Spaans
13. Hauraki 2 Mike Karl
Re-election for second position to be held due to dead heat between candidates John Bubb and Conall Buchanan
14. Northern Taranaki 2 Blue Read
Graham Robinson
15. Coastal Taranaki 2 Barbara Kuriger
John Washer
16. Central Taranaki 2 Tom Mason
Stephen O’Neill
17. South Taranaki 2 Roger Bent
David Pearce
18. Manawatu 2 Malcolm Bailey
Charlie Pedersen
19. Wairarapa 1 John Monaghan
20. Hawkes Bay 1 Robert Anderson
21. Tasman/Marlborough 1 Rod O’Beirne
22. Canterbury North 2 David Irvine
Ted Rollinson
23. Canterbury South 2 Chris Bolderston
Adri Verbakel
24. Otago/Northern Central Southland 2 William Elliot
Philip Wilson
25. South Central/Western Southland 2 Lloyd McCallum
Philip van der Bijl

Next in Business, Science, and Tech

Retail Card Spending Down 0.2 Percent In July
By: Statistics New Zealand
Auckland Rental Prices Inch Up Again, But Upward Trend Could Ease In Coming Months
By: Barfoot and Thompson
Draft Report Says Regulatory System Favours Established Building Products
By: Commerce Commission
Commerce Commission Issues Draft Determination On News Publishers’ Association’s Collective Bargaining Application
By: Commerce Commission
Retirees Facing Pressure From Higher Cost Of Living And Increasing Debt In Retirement
By: Heartland Bank
APEC Region’s Growth To Slow Amid Uncertainties And Crises
By: APEC
View as: DESKTOP | MOBILE © Scoop Media